International festival of choreographic art "SOJSC Karagod"

IX INTERNATIONAL FESTIVAL OF CHOREOGRAPHIC ART
"SOJSC KARAGOD"

NEWS

We are in the Instagram #sozskikaragod

The WINNERS of the IX International festival of choreographic art "SOJSC Karagod" are:

GRAND PRIX OF THE FESTIVAL

Exemplary choreographic Studio "Children of Magnitogorsk" MAU TO "the Palace of creativity of children and youth of the city", Director Svetlana Popov (Magnitogorsk, Russia)

THE COMPETITION IS NATIONAL-SCENIC DANCE

LAUREATE DIPLOMA OF I DEGREE

Honoured Amateur collective of Republic of Belarus dance ensemble "Garadzenski Krunk" educational institution "Grodno state College of arts", the leaders Natalia Parakhnevich, Dmitry Kurakulov, Hope Semkina (Grodno, Belarus)

DIPLOMA OF II DEGREE

Honoured Amateur collective of Republic of Belarus exemplary dance ensemble "Friendship" cultural and sports complex of the Republican unitary enterprise "Gomel branch of the Belarusian Railways", headed by Elena Timoshenko (Gomel, Belarus)

THE DIPLOMA OF III DEGREE

A collective folk dance "Examt" branch "Nesvizh UMG" JSC "Gazprom transgaz Belarus", the head of Ekaterina of the storage Shed (Nesvizh, Belarus)

THE DIPLOMA OF III DEGREE

Folk group "Ҭarancuţa" culture House Slobodzea the Arms, head Ruslan Sitesto (the town of Criuleni, Moldova)

THE CONTEST OF CHOREOGRAPHY WORKS (FOLK-STAGE DANCE)

LAUREATE DIPLOMA OF I DEGREE

Paul Strelchenko for choreographic composition "Cabaret naadvarot" (an ensemble of the Department of choreography of the institution of education "Belarusian state University of culture and arts" under the direction of Svetlana Gutkovskaya, Minsk, Belarus)

DIPLOMA OF II DEGREE

Natalia Provincial for the choreographic composition "Golubka" (honoured Amateur collective of Republic of Belarus dance ensemble "Garadzenski Krunk" educational institution "Grodno state College of arts", Grodno, Belarus)

THE DIPLOMA OF III DEGREE

Love bumps for the choreographic composition "Zacharovanna dannay" (an ensemble of the Department of choreography of the institution of education "Belarusian state University of culture and arts" under the direction of Svetlana Gutkovskaya, Minsk, Belarus)

THE COMPETITION OF VARIETY DANCE

LAUREATE DIPLOMA OF I DEGREE

Exemplary ensemble of variety dance "Chameleon" on the basis of the MBUK HCC Lira, head of the Margarita Soklakova (Kursk, Russia)

DIPLOMA OF II DEGREE

National Studio of modern dance "fly" state educational institution "Gymnasium №51 in the city of Gomel", Director Olga Filipenko (Gomel, Belarus)

THE DIPLOMA OF III DEGREE

Exemplary ensemble of modern variety dance "Caprice" MBUK "GDK Volodarsky district of Bryansk", Director Elena Solodchenkov (Bryansk, Russia)

THE COMPETITION OF MODERN CHOREOGRAPHY

LAUREATE DIPLOMA OF I DEGREE

Was not awarded

DIPLOMA OF II DEGREE

National Studio of modern choreography "the Heat" educational establishment "Gomel state College of arts named after N. F.Sokolowski", headed by Valentin Isakov (Gomel, Belarus)

THE DIPLOMA OF III DEGREE

Exemplary children's choreographic ensemble "Surprise" TO GBU "House children's art of the Primorsky district of St. Petersburg", the leaders of Nina Zabolonkov, Olga Lyubimova (St. Petersburg, Russia)

THE CONTEST OF CHOREOGRAPHY WORKS (VARIETY DANCE, MODERN DANCE)

LAUREATE DIPLOMA OF I DEGREE

Anton Ovchinnikov choreography for the song "Grey skies" (exemplary choreographic Studio "Children of Magnitogorsk" MAU TO "the Palace of creativity of children and youth of the city", Magnitogorsk, Russia)

DIPLOMA OF II DEGREE

Dmitry Kurakulov for choreographic composition "Autumn" (the honoured Amateur collective of Republic of Belarus dance ensemble "Garadzenski Krunk" educational institution "Grodno state College of arts", Grodno, Belarus)

THE DIPLOMA OF III DEGREE

Valentin Isakov for choreographic composition "Reflection of the flight" (national Studio of modern choreography "the Heat" educational establishment "Gomel state College of arts named after N. F.Sokolowski", Gomel, Belarus)

SPECIAL DIPLOMAS

DIPLOMA "FOR THE PRESERVATION OF FOLK TRADITIONS"

Cultural-artistic Association of railwaymen "Brotherhood", the leaders of Nikola Malov, the Antoun the Romic (Subotica, Serbia)

gn: justify;">

DIPLOMA "FOR THE PROMOTION OF THE NATIONAL CULTURE"

Ensemble art of Wuhou district of Chengdu city, Director Zhu Peng (Chengdu, China)


Conditions of carrying out of competitions in the framework of the IX International festival of choreographic art "SOJSC Karagod" (see here)

Application for participation in the IX International festival of choreographic art "SOJSC Karagod" (see here)